Znicze i wkłady do zniczy – Ich historia i różne rodzaje
Znicze i wkłady do zniczy to temat szczególnie poruszany jesienią, głownie w październiku i listopadzie, gdy katolicy obchodzą święto zmarłych. Kiedyś dostępnych było kilka podstawowych wzorów zniczy. Podobnie z wkładami. Inaczej ma się sytuacja dzisiaj. Zobaczmy o tym coś więcej.
Znicze i wkłady do zniczy – Trochę historii
Skąd wzięło się palenie zniczy? Ich historia wywodzi się z czasów pogańskich, a dokładniej ujmując z tradycji Dziadów, noszących w wielu miejscach nazwę Zaduszek, mających miejsce w nocy z 31 października na 1 listopada. Zgodnie z wierzeniami podczas Dziadów dusze zmarłych przenikały do świata żywych. Choć nie ma to nic wspólnego z chrześcijaństwem, to wiele kościołów zaakceptowało ową tradycję, by stać się bardziej atrakcyjnymi dla wiernych. Dziś rynek zniczy kwitnie. Powoli przestają być zwykłym symbolem pamięci, a stają się atrakcyjnymi elementami ozdobnymi. Okazuje się, że jest kilka podstawowych rodzajów zniczy:
- Artystyczne – Są to znicze mające różne kształty, wzory i kolory, często w postaci kapliczek. Wyprodukowane z wysokogatunkowego szkła, dzięki czemu odznaczają się dużą odpornością na działanie warunków atmosferycznych. Do zniczy można na ogół zastosować wkład elektryczny bądź tradycyjny olejowy lub parafinowy.
- Szklane – najczęściej do zniczy dołączone są kapturki i podstawki. Sprawdzą się przez cały rok, pasują o każdej porze.
- Okazjonalne – Są to znicze przeznaczone na specjalne okazje takie jak dzień mamy. Często w kształcie serca z napisem „Dla taty” i tak dalej.
- Znicze elektryczne – odznaczają się wysoką jakością, trwałością, estetycznością, a także długim czasem świecenia.
A co powiedzieć o wkładach do zniczy?
Eko, mniej Eko, tanio, drogo – Znicze i wkłady do nich to temat rzeka
Choć przy zniczach mamy duży wybór, to kwestia wkładów jest jeszcze bardziej skomplikowana Okazuje się, że w kwestii wkładów mamy jeszcze większy wybór, niż przy samych zniczach. Wkłady do zniczy dzielą się na:
- parafinowe – na bazie 100% parafiny, bez dodatku oleju palmowego. Wkłady parafinowe odznaczają się długim czasem palenia, równomiernym wypalaniem, brakiem kopcenia. Parafinowe do zniczy to produkty całoroczne, które pięknie się palą, a przy przechowywaniu się nie kruszą;
- wkłady olejowe do zniczy – są trwałe, mocne, dobrze znoszą różne warunki atmosferyczne. Ponadto olejowe odznaczają się długim czasem palenia oraz brakiem kopcenia. Wypalają się w całości równomiernie;
- elektryczne LED do zniczy – świetne rozwiązanie, które gwarantuje dużą wygodę oraz długi czas świecenia. Zasilane są bateriami. Czas świecenia wkładów elektrycznych wynosi do 80 dni. Są mocne, trwałe, dostępne w wielu kolorach światła;
- teleskopowe – dzięki regulowanemu modułowi z łatwością dostosowują się do konkretnych kształtów zniczy. Pasują praktycznie do wszystkich rodzajów zniczy dostępnych na rynku.
Oprócz tego podziału rozróżniamy je także według średnicy i czasu palenia.
Dla jednych palenie zniczy ma charakter duchowy, dla innych jest to zwykła tradycja, a jeszcze inni po prostu tego nie robią, ponieważ nie chcą kontynuować czegoś pogańskiego. Każdy ma prawo do własnego wyboru. Warto jednak być świadomym, jak duży ma się wybór.